Helena Marusarzówna

patronka Szkoły Podstawowej Nr 175 w Warszawie

helena.jpg

Szkoła Podstawowa Nr 175 istnieje już ponad 50 lat. Jest to szkoła publiczna o rozszerzonym programie wychowania fizycznego.

Po dwudziestu latach istnienia placówki, 7 grudnia 1979 roku nadano jej imię. Patronką szkoły wyróżniającej się sukcesami sportowymi uczniów została Helena Marusarzówna, wspaniała narciarka, młoda góralka, która poświęciła życie dla ratowania innych ludzi, spełniających patriotyczną misję.

Urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem w rodzinie Jana i Heleny Marusarzów. Matka jej pochodziła z rodu Tatarów, znanych przewodników i ratowników TOPR-u.

Helena miała pięcioro rodzeństwa: trzy siostry – Zofię, Bronisławę, Marię – i dwóch braci – Jana, Stanisława. Wszyscy interesowali się narciarstwem. Małą Helenkę także urzekł ten sport. Już w dzieciństwie wykazywała duże zdolności w tym kierunku. Wielokrotnie zwyciężała w zawodach dla najmłodszych, organizowanych przez autora książek dla dzieci – Kornela Makuszyńskiego.

W roku 1925 rozpoczęła naukę w Szkole Powszechnej przy ulicy Nowotarskiej. Ukończyła ją w roku 1932. Pragnęła dalej się uczyć, ale jej rodziców nie było na to stać. Dorastająca dziewczynka musiała pomagać w gospodarstwie. Jednak wolne chwile poświęcała na podnoszenie sprawności fizycznej.

Pierwszymi trenerami Heleny byli jej bracia, znani zawodnicy narciarscy. W roku 1935 zapisali siostrę do Klubu Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, gdzie rozpoczęła treningi pod okiem znakomitych fachowców. Już w lutym tego roku w mistrzostwach Polski w narciarstwie Helena pojechała świetnie w biegu zjazdowym i slalomie, a w kombinacji alpejskiej uplasowała się na drugim miejscu.

Swoje osiągnięcia sportowe zawdzięczała niezwykłej pracowitości i wyjątkowemu uporowi w dążeniu do celu. Bardzo szybko przyszły następne sukcesy: w roku 1936 w mistrzostwach Polski w narciarstwie uzyskała tytuł mistrzowski w kombinacji alpejskiej, a w 1937 roku pierwsze miejsce w biegu zjazdowym.

W latach 1936-39 była czołową polską zawodniczką narciarską, siedmiokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich.

W roku 1939 na międzynarodowych zawodach narciarskich w Feldbergu zdobyła drugie miejsce w slalomie, a trzecie w biegu zjazdowym i w kombinacji alpejskiej.

Gdy wybuchła wojna, nie mogła uprawiać ukochanego sportu. Nie pozostała jednak bezczynna. Postanowiła wykorzystać swoje zdolności i znajomość gór w walce z hitlerowskim najeźdźcą – pełniła w polskim ruchu oporu rolę tajnego kuriera. Wraz z rodzeństwem i kolegami sportowcami przeprowadziła przez góry kilkadziesiąt osób poszukiwanych przez gestapo i przetransportowała wiele konspiracyjnych materiałów na Węgry. Była to bardzo niebezpieczna działalność, wymagała odwagi, siły woli i samozaparcia.

25 marca 1940 roku, gdy przenosiła meldunki, została schwytana przez żandarmerię słowacką i przekazana w ręce Niemców. Była więziona w Muszynie, Nowym Sączu, w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, w Tarnowie i w Krakowie. Wielokrotnie torturowana, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji. W listopadzie 1940 roku skazano ją na karę śmierci. Została rozstrzelana 12 września 1941 roku w lesie pod Tarnowem. Miała wówczas zaledwie 23 lata.

Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok bohaterskiej dziewczyny. Jej szczątki uroczyście pochowano 27 listopada 1958 roku na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Została odznaczona pośmiertnie Orderem Virtuti Militari, a w 1967 Krzyżem Walecznych.

Helena Marusarzówna to symbol sportowca i patrioty. Od 1946 roku wyrazem hołdu dla niej i innego wielkiego sportowca – Bronisława Czecha, zamordowanego w Oświęcimiu, są organizowane w Zakopanem Międzynarodowe Zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

Jej imieniem nazwano także wiele obiektów sportowych, ulic i szkół. Również i nasza szkoła ma ten zaszczyt, że jej patronką jest Helena Marusarzówna, wzór człowieka i obywatela.

Opracowała: Wiesława Cieślińska Marszałek

źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/11/14

Fotografia ze zbiorów rodziny Marusarzów

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 27 listopada 2010 13:12
Dokument wprowadzony do BIP przez: Administrator
11 kwietnia 2018 13:18 (Renata Jończyk) - Zmiana treści zakładki.
27 listopada 2010 13:12 (Administrator ) - Zmiana treści zakładki.
Zatrzymaj banner przewijany